Site-ul generatiei de gimnaziu
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La mijloc de codru... -Mihai Eminescu

In jos

La mijloc de codru... -Mihai Eminescu Empty La mijloc de codru... -Mihai Eminescu

Mesaj  Andreea Joi Oct 28, 2010 7:12 pm

La mijloc de codru...- Mihai Eminescu

La mijloc de codru des
Toate pasarile ies,
Din huceag de alunis,
La voiosul luminis,
Luminis de lânga balta,
Care-n trestia înalta
Leganându-se din unde,
În adâncu-i se patrunde
Si de luna si de soare
Si de pasari calatoare,
Si de luna si de stele
Si de zbor de rândunele
Si de chipul dragei mele.

Referat

La mijloc de codru - Poezia se numeşte “La mijloc de codru...“ pentru că aici este locul din care geniul liric priveşte natura şi în care adună toate frumuseţile ei. Codrul simbolizează în poezia lui Eminescu eternitatea naturii în raport cu fiinţa umană trecătoare.

El este un codru des, epitet care ne sugerază vechimea codrului şi frumuseţea lui. În mijlocul lui, genul liric plasează balta si luminişul care o înconjoară împreună cu podoaba trestiilor înalte.

În această baltă se reflectă ca într-o oglindă frumuseţile naturii atât terestre cât şi astrale: luna, stelele, păsările călătoare şi chiar chipul iubitei. Rândunelele sunt alese dintre păsările călătoare pentru că ele sunt frumoase şi gingaşe ca sichipul iubitei.

Luminişul este personiticat prin epitetul ”voios“ prin care genul liric îşi explică bucuria de a trăi şi administra faţă de aceste frumuseţi. Imaginile dinamice sunt costruite cu ajutorul verbului cu ajutorul verbrlor la gerunziu, legându-se şi la paralelismului “si de luna si de…“ astfel încât poezia pare să ne legene pe o muzică armonioasă sugerată de rima împerecheată.

Abia în finalul poeziei apare o marcă a genului liric exprimată prin cuvântul “mele”, iar verbele la prezent exprimă starea de uimire permanentă în faţa armoniei şi perfecţiunii din natură. Chipul “dragei mele” este plasat deasupra tuturor frumuseţilor împlinind starea de fericire a genului liric.
Andreea
Andreea
Admin

Mesaje : 74
Data de înscriere : 28/10/2010
Varsta : 25
Localizare : iasi, romania

https://scolar.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum